Ülke değiştir | İletişim | Site Haritası
Spainbusiness

İspanyol ortak mı arıyorsunuz?

İspanya, hayat için teknoloji
Interiors from Spain
Hizmetler
Hizmetler

İspanyol büyük müteahhitlik şirketleri yurt dışında rekor sayıda iş yapıyor

Yazar: vmt
kaynak: VMT  
Tarih: 12/01/2009

İspanyol şirketlerinin yurtdışına yaptıkları işler krizden kaçış kapısı oldu. ACS, FCC, Acciona ve Sacyr gibi şirketler 2008 dönemini rekor sayıda yurtdışı iş bağlayarak kapattılar. 2008 dönemi yurtdışı işler toplam hâsılatı 12.000 milyon Avroya yaklaştı ve bir önceki seneye kıyasla %9’luk bir artış yaşadı. Bu çerçevede 2008 Aralık ve 2009 Nisan aylarında Türkiye’de önemli görüşmeler gerçekleştiren SEOPAN (Ulusal İnşaat Firmaları Derneği) dünyanın en önemli inşaat işlerinden biri olan Panama Kanalının genişletilmesi işini alan İspanyollarının bu sayede cirolarını 3.800 milyon Avro daha büyüteceklerini kaydetti. Panama Kanalı projesinde ACS, FCC, Acciona ve Sacyr şirketleri yer almakta.

Europa Press’in bir haberine göre SEOPAN’dan alınan bilgiler 2005-2008 dönemlerinde dört dönem üst üste cirolar 12.000 milyonu aştı, 2008 dönemi cirosu ise 2007’nin %9 üzerinde kaydedildi.

Çeşitli konulardaki tüm kontratlar toplandığında ise İspanya dışında yapılan işlerin toplam cirosu 20.000 milyon Avroyu buluyor. Önceki senelerde imzaladığı kontratlar sayesinde de yeni kontratlardaki bu cironun yarısı işin imzalanan kontrat işlerinin yürütülmesinden elde ediliyor.

2008 yılı boyunca krizin etkisinin hissedildiğinin ve büyük şirketlerin geleneksel pazarlarda kalmaya devam ettiğinin altını çizen SEOPAN, Amerika Birleşik Devletlerinin ise birçok altyapı kontratlarında etkisini hissettirdiğini söyledi. İspanyollar Doğu Avrupa’daki ağırlığını ise Avrupa Fonları sayesinde sürdürdü. Portekiz’in ülkenin altyapısı ve Birleşik Arap Emirlikleri ve Libya’ya açılım planları sayesinde bir atılım yaşandı. 2007 kapanış verilerine göre işlerin %69’u AB’de %15’i Kuzey Amerika’da, %10’u Orta ve Güney Amerika, %4’ü Avrupa’nın geri kalan kısmında ve %1’i de Afrika ve Asya’da yapıldı.
kayıtlar
Yasal uyarı  |  Gizlilik Politikası