Ülke değiştir | İletişim | Site Haritası
Spainbusiness

İspanyol ortak mı arıyorsunuz?

Foods Wines from Spain
Study in Spain
Hizmetler
Hizmetler

İspanyol Yüksek Hızlı Tren sektörü uluslararası camiada büyük bir başarıya daha imza attı

Tarih: 15/11/2011
Imagen

 

SUUDİ ARABİSTAN MEKKE-MEDİNE ARASI HIZLI TRENİN İNŞAATI VE İŞLETMESİNİ İSPANYA YAPACAK

 

  • İhale bedeli yaklaşık 7 milyar Euro’yu bulan ve hacıların taşınması için kullanılacak Yüksek Hızlı Tren ihalesini bir İspanyol-Suudi konsorsiyumu kazandı.
  • Kontrat on iki sene süresince hattın ve trenlerin tasarımı, inşası, işletmesi ve bakım işlerini kapsıyor.
  • İspanyol Bayındırlık Bakanı yarın şirketlerin katılımıyla düzenlenecek olan bir toplantıda Suudi yetkililer tarafından verilmiş bu kararı değerlendirecek.

 

Madrid, 26 Ekim 2011 (Bayındırlık Bakanlığı)

 

Suudi Arabistan yetkililerinin bugün yaptığı bir duyuruya göre ADIF ve RENFE tarafından başı çekilen on iki İspanyol iki de Suudi şirketten oluşan konsorsiyum önümüzdeki on iki sene süresince Mekke ve Medine arasındaki Yüksek Hızlı Trenin inşaatını ve işletmesini yapacak.

 

Suudi Hükümeti Projeyi 6 milyar 736 milyon Euroluk teklifte bulunan İspanyol-Suudi konsorsiyumu AlShoula Grubuna vermeye karar verdi; ihale İspanyol firmaları tarafından yurtdışında şu ana kadar kazanılan en büyük rakamlı ihale olarak tarihe geçti.

 

Mekke ile Medine arasında seyahat eden ve her iki şehir için de sayıları her sene artan hem hacılara hem de yerel halka yeterli ve kaliteli bir hizmet verecek olan ve 450 kilometre elektrifikasyonlu çift hatlı treni kapsayan proje Suudi Arabistan Krallığı için acil ve öncelikli bir gereksinim olarak kabul görmekte.

 

İspanyol-Suudi konsorsiyumunu oluşturan firmaların İspanyol tarafında Bayındırlık Bakanlığına bağlı kamu şirketleri Adif, Renfe, Ineco’nun yanı sıra özel şirketlerden Indra, OHL, Consultrans, Copasa, Imathia, Cobra, Dimetronic, Inabensa ve TALGO; Suudi tarafında ise Al Shoula ve Al Rosan yer almakta.

 

İspanyol Bayındırlık Bakanı Sayın José Blanco yarın konsorsiyumu oluşturan firmaların katılımıyla Suudi demiryolları yetkililerinin aldığı kararı inceleyen bir toplantı düzenleyecek.

 

İspanyol Markasıyla İleri Teknoloji

 

Mekke -Cidde - Medine Yüksek Hızlı Tren Projesi aşağıdaki hizmetleri içermektedir:

 

  • Üstyapı ve demiryolu sistemlerinin tasarım ve inşası.
  • 300 km/saatten daha hızla gidebilmesi için tasarlanmış 35 adet yüksek hızlı trenin tedariki ve operasyon süresince 23 trenin daha alınabilmesi ihtimali.
  • Sözü geçen trenlerin bakım işi.
  • Uzama imkânıyla birlikte 12 yıl boyunca hattın işletmesi ve bakımı.

En son sinyalizasyon ve iletişim sistemleriyle donatılmış olan tren projesi Uluslararası Demiryolu Birliği UIC tarafından genişliği belirlenen 320 kilometre/saat yüksek hız için tasarlanmış ve elektrifikasyonu yapılmış çift yönlü hızlı tren hattının tasarımını da içermektedir, proje sayesinde Mekke ve Medine arası yolculuk 2 saat 30 dakikadan az bir sürede tamamlanabilecek.

 

En son demiryolu teknolojileriyle donatılmış dünyanın en güvenli hızlı tren hattının inşasını mümkün kılacak olan bu proje sayesinde artık “en güvenli” ve “en kaliteli” hizmet tüm yolculara sağlanabilecek.

 

Teknik Şartnamenin Birlikte Çalışabilirlik sınamalarından geçmiş ve bir yıldan uzun bir süredir teknolojileri denenen 35 trenden oluşan bir filonun tedarikini de içeren proje, Suudi Arabistan Krallığı’nın aradığı mükemmel kalite beklentisine de fazlasıyla cevap vermekte.

 

RENFE’nin 102 ve 112 serili trenlerine dayanılarak yapılacak bu trenlerin her birinin yolcu kapasitesi 450’nin üstünde, 166.000 günlük yolcu taşıma ihtiyacına cevap verecek olan bu trenler senede 60 milyondan fazla yolcuyu taşıma potansiyeline sahip. Sıkışık saatler olarak adlandırılan işe gidiş-geliş saatleri süresince trenlerle saatte 11.000 ila 13.000 yolcu taşıması beklenmekte.

 

İspanyol modeline uluslararası talep

 

Bu denli önemli bir projenin bir İspanyol konsorsiyumuna verilmesi İspanyol Hızlı Treninin diğer ülke ve pazarlara ne kadar ihraç edilebilir olduğunu kanıtlamakta; yapılan tüm yatırımlar sayesinde İspanya hızlı trende referans ülke olarak kendini gösterdi ve şirketlerinin bu ulaşım sektörünün farklı alt sektöründe de dünya lideri olmasına katkı sağladı.

 

İspanyol Bayındırlık Bakanlığının spesifik etkisiyle geçtiğimiz aylarda bu sektörde tüm dünya çapında imzalanan kontratların sayısı ikiye katlandı. Bu bağlamda İspanyol Demiryolu Sistemini incelemek ve sektörle ne kadar ilgilendiklerini Bayındırlık Bakanı Sayın José Blanco’ya kanıtlamak için birçok yabancı temsilci İspanya’yı ziyaret etti ve İspanyol modelinin başarısının altında yatanı keşfetmeye çalıştılar.

 

Geçtiğimiz Haziran ayında Amerikan Ulaştırma Devlet Sekteri Sayın Ray Lahood imzalanan karşılıklı İşbirliği Anlaşması çerçevesinde düzenlenen Yüksek Hızlı Tren seminerine katılmak üzere yine İspanya’ya geldi, Seminerde konuşan Ulaştırma Devlet Sekreteri günümüzde İspanyol Hızlı Tren modelinin dünyanın en iyisi olduğuna inandığını söylediği bir demeç verdi.

 


Medina High Speed Rail Project

İndirkayıtlar
Yasal uyarı  |  Gizlilik Politikası