Spainbusiness

Abertis ve Ferrovial Türkiye’deki otoyolları ağı için rekabet ediyor

kaynak: Empresarios por el Mundo  
Tarih: 08/02/2010

Europa Press’den alınan bilgiye göre İspanya’nın en büyük altyapı firmaları Abertis ve Ferrovial Türk Hükümetinin gelecek Nisan ayında ihale etmeyi planladığı otoyolların özelleştirilmesi projesiyle yakından ilgileniyor, aynı haber kanalına göre öngörülen takribi ihale tutarı 2.800 milyon Euro.

İspanyol firmaları gişeli otoban ağı ihalesini alabilmek için yerel firmalarla rekabet edecek. İhaleye katılacak diğer şirketler arasında İtalyan Atlantia, Portekizli Brisa (Abertis her ikisinin de hissedarıdır), la Avustralyalı Macquarie ve Caisse des Dépôts’un şubesi Fransız Egis. Türkiye’de özel teşebbüse ihale edilecek aktifler arasında 400 kilometre uzunluğundaki İstanbul ve Ankara arasındaki otoyol ve İstanbul Boğazı’nı geçen iki köprüden biri (1km’den daha uzundur) bulunmaktadır.

Bu otoyol özelleştirme programı toplam 2000 kilometrelik bir paketi etkilemekte. Bunun 1.616 kilometresi otoyol ve köprülerden kalan 244km’si ise kavşak ve tali yoldan ibaret.

Albertis İspanya, Fransa, Birleşik Krallık ve Şili’de, Ferrovial ise şubesi Cintra ile İspanya, Portekiz, İrlanda, Yunanistan, Şili, Kanada ve Amerika Birleşik Devletlerinde gişeli yollar işletmektedir.

 
<< Geri dön                    Yazdır >>