Spainbusiness

İspanyol Tecnicas Reunidas firması İzmit rafinerisinin modernizasyonu için Tüpraş’la kontrat imzaladı.

kaynak: Empresarios por el Mundo  
Tarih: 14/11/2011
Imagen

Türk petrol şirketi Tüpraş ve İspanyol mühendislik devlerinden biri olan Tecnicas Reunidas, İzmit kentinde bulunan rafinerinin modernizasyonu projesinin finansman kontratını imza aşamasını tamamladı. Kontrat değeri 2 milyar 404 milyon olarak açıklanan proje kapsamında İspanyol firma ekipman alımını yapacak ve mühendislik uygulamaları geliştirerek proje kapsamındaki inşaat işlerini gerçekleştirecek. Projenin 36 ay sürmesi öngörülüyor.

 

2010 senesinde Tecnicas Reunidas firması gelecekte anahtar teslimli bir kontrata dönüşmesi söz konusu olan bu projeyi danışmanlık hizmetleri vererek başlattı. Projenin amacı İzmit rafinerisinin daha ağır ve sülfür oranı yüksek katı maddeleri işlemeyi mümkün kılacak dönüştürme kapasitesini artırmak, Türkiye’deki dizel eksikliğini azaltmak ve rafine edilmiş ürünleri Avrupa Birliği standartlarına uyumlu hale getirmek.

 

Kontrat aynı zamanda 1990 senesinden bu yana Türkiye’de 6 projeye imza atan Tecnicas Reunida’sın Türkiye’deki başarısının devam ettiğini gösterdi. İspanyol şirket şu aralar İzmit rafinerisinin yanı sıra Botaş için başka bir projeyi de yürütmekte.
<< Geri dön                    Yazdır >>