Spainbusiness

OHL, Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayacak ve boğazın altından geçecek hattın inşasına katkıda bulunuyor

kaynak: El Pais   kaynak: La Vanguardia  
Tarih: 02/01/2014
Imagen

Marmaray, Boğazın iki yakasını birbirine bağlayan ilk trenli tünel ve yapımına OHL imza atıyor. Dimetronic ile konsorsiyum oluşturan OHL şirketi, şehrin trafik sıkıntısını çözecek tarihi hattın demiryolu altyapısı, sinyalizasyon, hattın güvenliği gibi konularda çalışmalarını yürütüyor.

 

Toplam uzunluğu 13,6 kilometre olan hattın 1,4 kilometrelik kısmı Boğazın 50 metre altından geçiyor.  Tünel esas olarak banliyö hatlarına hizmet verecek ancak 2015 yılından itibaren hat, Asya-Avrupa arasında işleyecek hızlı trenlerin de kullanabileceği şekilde inşa ediyorlar hat, araç trafiğine de açılacak.

 

Marmaray’ın inşasına 2004 yılında başlandı, ancak arkeolojik kalıntılara rastlanması sebebiyle inşaata ara verildi. Proje tutarı toplamının 3 milyar Euro’nun üstünde olması bekleniyor. Sismik aktivitelerin gözlendiği bir bölgede yapımı sürdürülen hat 9 büyüklüğünde bir depreme dayanıklı inşa ediliyor.

 

Son on beş yılda nüfusu iki katına çıkan şehirde işleyecek ve açılışı yapılan trenlerin günlük yolcu taşıma kapasitesi 1 milyon yolcu. Bahsettiğimiz tren bağlantısı aslında toplam 76 kilometre uzunluğunda 37 istasyonu bulunan, üç deniz altı geçişi ve dört makası bulunan iddialı bir projenin bir kısmı.
<< Geri dön                    Yazdır >>