Ülke değiştir | İletişim | Site Haritası
Spainbusiness

İspanyol ortak mı arıyorsunuz?

İspanya, hayat için teknoloji
Interiors from Spain
Haberler
Haberler

Comsa, Ankara Metrosu'nun inşaatındaki başarısından dolayı Avrupa’da ödüle layık görüldü

Tarih: 13/11/2014
Imagen

COMSA EMTE grubuna bağlı inşaat şirketi Comsa, her yıl İngiltere’de demiryolu endüstrisinin öncülerini bir araya getiren Avrupa Demiryolu Kongresi kapsamında Ankara metrosu M2 hattındaki Necatibey İstasyonu inşaatındaki başarılarından dolayı Avrupa Orta Büyüklükteki En İyi Demiryolu İstasyonu ödülünü almaya hak kazandı.

 

Jüri, ödülü vermeden önce projenin zorluğunu ve Comsa tarafından uygulanan teknik çözümleri değerlendirdi. İstasyonun tünel inşası sırasında çökmelerin ortaya çıkmasıyla şirketin teknik ekibi yapım projesini değiştirerek aç-kapa (yapay tünel) prosedürünü tercih etti ve inşaya devam edebilmek için de ankraj kazıklardan oluşan duvarlar yükseltmesi metoduna başvurdu. Teknik yaklaşımındaki başarısının yanı sıra jüri, Comsa’yı başarılarından dolayı ödüllendirirken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve Ankara’nın ana ulaşım yollarından biri olan Eskişehir Yolu Bulvarına yakın olan Necatibey İstasyonu’nun yerleşiminden kaynaklı zorlukları da göz önünde bulundurdu. Jüri, tüm bu zorlu inşaat uygulamaları sırasında Comsa’nın, şehrin trafiğinin bozulması için tüm önlemleri aldığını ve bu konuda büyük başarı sağladığının da altını çizerek şirketi bu ödüle layık gördüğünü açıkladı.

 

400 den fazla demiryolu sektörü uzmanının katıldığı törende ödülü şirket adına COMSA EMTE’nin İhale Birimi Genel Müdürü Pedro Miguel Rivero Mayo teslim aldı.

 

Necatibey İstasyonu 15 metre derinlikte, üç adet girişi bulunan ve bu girişlerden iki tanesi birbirine tek bir koridorla bağlanacak şekilde tasarlandı. İstasyonda 140 metre uzunluğunda iki ana platformu bulunmaktadır ve kendi aralarında üç doğrudan ulaşım noktası ve merdivenler ve iki asansör ile ulaşılan bir giriş ile bağlantılıdır. Necatibey İstasyonu, Türkiye Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2012 yılında COMSA’ya ihale edilden, toplam 64 km uzunluğunda ve 22 istasyondan oluşan Ankara Metro Hatları Kızılay-Çayyolu (M2) ve Batıkent-Sincan (M3) yapım işi projesinin bir parça. Her iki hattın çalışmaları hâlihazırda devam etmektedir.

 

 

Fotoğraf: Soldan sağa; Michael Portillo - Gazeteci ve İngiltere Muhafazakâr Partisi’nin Eski Politikacısı, Pedro Miguel Rivero – COMSA EMTE’nin İhale Birimi Genel Müdürü, Brigitte Ollier – UITP Avrupa Bölümü Müdürü
kayıtlar
Yasal uyarı  |  Gizlilik Politikası